Soğuk Isı Yalıtımı Sistemleri

Soğuk Isı Yalıtım Sistemleri, genellikle ortam sıcaklığından düşük ve eksi derecedeki  boru, ekipman ve tankların  ısı yalıtımı amacı ile uygulanan bir sistemdir.

Sert poliüretan köpük malzemesi, mevcut ısı yalıtım malzemeleri içinde ısı iletkenlik katsayısı düşük (ilk uygulamalarda λ=0,017 W/m.K ,yaşalndırılmış 0,023 W/m.K ) bir malzemedir.

Soğuk Isı Yalıtımı Faydaları nelerdir?

Soğuk Isı Yalıtım Sistemleri, kondenzasyonu ve eksi derecelerde akışkan sıcaklığına sahip tesisatlarda buzlanmayı, boru ve ekipmanın yıpranmasını önler. Yekpare uygulandığından dolayı ısı köprüsü oluşmaz,  üzerinde bulunan ceket malzemesinin mekanik mukavemetini arttırır.

Bunun için akışkan sıcaklıklarına, ortam sıcaklığına, akışkanın sürtünme yüzeyinin ölçülerine bağlı olarak değişen farklı izolasyon kalınlıkları uygulamaktayız.

Soğuk Isı Yalıtımında Hangi Malzemeler Kullanılır?

Uygulamalarımızda  yüksek basınçlı ve ısıtıcılı hidrolik enjeksiyon makinası kullanılmaktadır. Böylece ortam sıcaklığından bağımsız olarak sert poliüretan köpük sistemin ideal sıcaklıkta karışması sağlanarak homojen gözenek yapısı ve yoğunluk elde edilmiş olur.

Soğuk Isı Yalıtım, uygulamalarımız sadece poliüretan enjeksiyon sistemi ile sınırlı kalmamakta, prefabrik cam köpüğü, prefabrik polyizosiyenürat, prefabrik poliüretan vb. malzemeler ile proje gerekleri doğrultusunda birleşik uygulamalar yapılmaktadır.

Soğuk ısı yalıtımı malzemelerinde poliüretan köpük ve kauçuk köpük yaygın olarak kullanılmaktadır. Soğuk ısı yalıtımı üretmek amacı ile kullanılan bu maddeler belirli boru sistemlerin özelleştirmesine bağlıdır.

Soğutulmuş olan yalıtımda soğuğun içeride tutulması tıpkı sıcağın içeride tutulması kadar önemli bir rol oynamaktadır. 

Isı izolasyon sağlayan maddeler soğuk yalıtımda olduğu gibi su buharı bariyeri üretmezler. Bu da metal bozulmalarına ve korozyona engel olacaktır.

Bu tür sorunlar ile başa çıkmak amacı ile bükülebilir ve esnek yalıtım maddeleri kullanmak gerekir. Termal köprüleme sağlanması için köpük vb. malzeme türleri ile esnek bir şekilde kaplama sağlanabilir.

Sıcak ve Soğuk Yalıtım Arasındaki Farklar

Sıcak ya da soğuk izolasyon malzemesi arasında ciddi bir fark bulunmaktadır. İki yalıtım maddesi de maliyet anlamında tasarruf etmenize yardımcı olurken hangisinin sizin ihtiyaçlarınızı karşıladığını, daha az maliyetli ve pratik olduğunu tespit etmek için uzman bir ekibe ihtiyaç duyulmaktadır.

TEKNOTERM YALITIM ekibi, ihtiyaçlarınızı analiz ederek, ulaştığı veriler doğrultusunda soğuk ısı yalıtım gereksinimlerinizi tespit ettikten sonra tasarım, operasyon planlama ve kurulum dahil bir eylem planı hazırlamaktadır. 

SOĞUK ISI YALITIMI HAKKINDA TEKLİF YADA BİLGİ ALMAK İSTERSENİZ HEMEN BİZE ULAŞIN.
SİZLERE YARDIMCI OLMAKTAN MUTLULUK DUYARIZ.